Denne artikel er printet fra Kommunikationsforum.dk den 22-10-2008

Artiklen kan findes på http://www.kommunikationsforum.dk/default.asp?articleid=13344

2.0 flops

Skype, Zyb, Imity, Flabjoos og Travellog. Og måske endda Den Blå Avis. Med alle de succeshistorier kan man godt glemme, at de fleste danske web 2.0 sites kun har været hype 2.0. Læs listen før din blog-konsulent. anyhed      web 2.0      flop     


Hvem har stemt

Relaterede Links

Kommentarer

        2 
rosenstand ( 1351 dage siden )
rosenstand avatar Tankevækkende set i lyset af forfatterens research. F.eks, nævner han digg.dk som et flop - men undlader at nævne, at stedet faktisk er lukket grundet krav fra digg.com

Nogle gange er akademikere altså en tand for kloge til min smag...
        2 
ClausHeinrich ( 1351 dage siden )
ClausHeinrich avatar Ja læste den godt tidligere. Bemærkede dog mest at skribenten ophøjer eget projekt mitkbh som værende en succes (alexa afslører de har ikke engang ½ af trafikken i forhold til aNyhed - check også deres døde forum).

Ved ikke rigtig hvad hans kriterier for succes er? aNyhed.dk er i hvert fald en succes for mig (især hvis man kigger på at der ingen økonomisk indsprøjtning er og alt laves af en enkelt mand på fritids basis) og kan vel ikke sammenlignes med de 3 andre sites han nævner - de er rigtig nok døde eller tæt på.

Men alle har deres mening.
        1 
Bachmann ( 1669 dage siden )
Bachmann avatar Jeg har kun 2 ord at sige til den artikel: Tsk tsk...
        1 
brianbrandt ( 1351 dage siden )
brianbrandt avatar gennemarbejdet artikel, eller... at sætte Digg overfor aNyhed er på som at sammenligne Apple med en russisk it-supporter...

Lyt ikke til manden, aNyhed er i hvert fald min indgangsvinkel til de interessante nyheder rundt på det danske internet..
        1 
wolf ( 1351 dage siden )
wolf avatar Det er vel et spørgsmål om kriterier, før man kan vurdere, om et site er en fiasko. Som Wzarlon siger, hvis det er en succes for ham som ejer, så er det jo lidt svært at modsige dét argument.

Men... hvis man er bruger, der har andre interesser end at læse om SEO og/eller web-programmering, så er jeg ikke sikker på, at Anyhed.dk er så interessant, som det kunne have været. Jeg prøver selv at bidrage med andet end SEO (hvilket så har givet anledning til personangreb fra en enkelt bruger, og tusind ikke tak for din taknemmelighed for, at der er nogen, der gider bidrage med noget, der kan give Anyhed større succes ved at ramme et bredere forum), men er klart i mindretal på det punkt.
        1 
wolf ( 1351 dage siden )
wolf avatar Jeg tror heller ikke, at det vil være en fordel, at aNyhed.dk bliver til to forskellige sites. Der er jo allerede flere kategorier på aNyhed.dk, hvor andre emner kunne blive postet. (Nåja: Og SEO'erne vil nok hurtigt vil forsøge at promovere deres egne sider på den anden site også - de ER jo trods alt SEO-folk...)

Indtil videre består den kritiske masse tilsyneladende af SEO-folk og diverse sælgere, der prøver at gøre opmærksomme på deres varer og services, og det er jo ikke nødvendigvis så interessant for alle.

Hvis aNyhed.dk havde "digg"-størrelse, ville der sikkert være en så stor brugerskare, at uinteressant selvpromovering hurtigt ville drukne i "spam"-markeringer eller meget lave antal stemmer, men det er aNyhed.dk jo ikke (endnu :-) ).

Alternativet kan måske være at benytte manuel moderering, hvor der bliver ryddet op i indlæg, der lidt for tydeligt handler om at score kunder, og i mindre grad handler om at dele en interessant nyhed.

Endvidere kan det måske være en mulighed at lade brugerne specificere i deres profiler, hvilke emner, de ønsker at følge. Det vil gøre det muligt for os, der opfatter SEO som cirka lige så interessant som opsøgende støvsugersalg - og SEO'ere generelt lige så charmerende og ærlige som støvsugersælgerne - at undgå, at ni ud af ti "Bobler" handler om webnørderi.
        1 
rosenstand ( 1351 dage siden )
rosenstand avatar Det er - tror jeg - en naturlig proces. SEO'erne er de første til at adoptere et medie som dette - og med vanlig forsinkelse kommer andre til efterhånden. Selv om jeg selv tilhører den lidet charmerende flok, der finder SEO og relaterede emner interessante, vil jeg da også sætte pris på at se andre nyheder her. Prøver med jævne mellemrum at minde mig selv om at tilføje nyheder, der ikke har med SEO at gøre. Kan hænde at alle vi skrækkeligt utroværdige SEO'ere skulle hjælpe til med at få andet indhold her også?
        0 
tedhanson ( 1668 dage siden )
tedhanson avatar Hvor mange SEO'ere er der da?
        0 
rosenstand ( 1668 dage siden )
rosenstand avatar Hvor? Her? I Danmark? I verden?
        0 
ClausHeinrich ( 1667 dage siden )
ClausHeinrich avatar Yeah godt ramt Potter. Det er netop brugerne som har den store mulighed for selv at forme aNyhed.dk og en af de ting jeg syntes rigtig godt om med siden. Tak for input!
        0 
rosenstand ( 1351 dage siden )
rosenstand avatar Var der nogen, der hviskede noget om sure rønnebær et sted?
        0 
ClausHeinrich ( 1351 dage siden )
ClausHeinrich avatar Jeg syntes det er godt der er nogle som kæmper imod strømmen og tilmelder andet end SEO/IT relevante ting.. Andre emner avler flere brugere til de emner - ingen tvivl om det, og det er vejen til at få flere ind til de andre kategorier. Det er opad bakke, men med vedholdenhed skal det nok vende.

Det er op til brugerne af andre nicher at tilmelde de interessante ting fra netop deres niche.

En ide jeg havde op og vende lidt tidligere var faktisk at lave 2 versioner af aNyhed.dk - En til almindelige emner og en til ren IT. (Vi har nok brugere til at løfte en ren IT side).. Men jeg kom aldrig videre med ideen og fik aldrig spurgt om jeres mening/holdning til sådan en løsning.

Mit drømmescenarie burde det ikke være sådan at aNyhed.dk blev til 2 sites, men det er måske vejen frem?

Og hvis SEO'ere ser en stor fordel i at bruge siden, burde det være et signal til alle andre om at det kan have en værdi for dem at udnytte aNyhed.dk til deres bedste nyheder og historier.
        0 
John ( 1351 dage siden )
John avatar Det vil være hyklerisk af mig at påstå at jeg ikke interesserer mig for SEO, men jeg må gi' Wolf ret i at det ville være rart med lidt spredning i emnerne, som jeg også mindes at du selv har omtalt tidligere, Claus.

Fred på Jord :)
        0 
wolf ( 1351 dage siden )
wolf avatar Jeg fik vist også nævnt, at det var naturligt nok, at SEO'erne straks kastede sig over en ting som Anyhed.dk.

Men som SEO'er må man vel også have lidt fornemmelse af, hvornår der kommer "rigtige" kunder, og hvornår indholdet er af en beskaffenhed, der skræmmer kunderne væk, samt hvorfor. ;)
        0 
jan ( 1351 dage siden )
jan avatar Hvis aNyhed er et flop, så er jeg ynder at flopsider. Jeg er bedøvende ligeglad med hvad andre mener. Jeg besøger de sider, hvor jeg får det jeg gerne vil have.

Der er heller ingen problem i at der er flest indlæg fra SEO folk. Jeg læser dem med stor interesse, selv om det ikke er det der interesserer mig mest i verden. Gider jeg ikke læse dem, kan jeg jo bare springe over. Af den grund syntes jeg heller ikke der skal være to udgaver af aNyhed.

Jeg ser heller ingen problem i at SEO indlæg får flest stemmer. Hvis ikke det var tilfældet, ville det da være underligt. Faktisk har jeg problemer med de stemmer. Ofte glemmer jeg at stemme på nyheder som jeg burde stemme på. Andre gange aner jeg ikke om jeg skal stemme eller ej. Dette indlæg er et eksempel på det. Egentlig syntes jeg informationen var rar at få, men jeg syntes sandelig det er noget vrøvl forfatteren skriver.

Der er ingen tvivl om at forskelligheden nok skal brede sig. Vi skal bare være tålmodige, og hjælpe hinanden med at promovere siden.
        0 
ClausHeinrich ( 1351 dage siden )
ClausHeinrich avatar Præcis Jan. Vil også sige at jeg ikke stemte på denne historie fordi jeg var enig med skribenten - det er jeg langt fra, men det er fint med en debat omkring emnet.

Jeg er ret sikker på brugerne af aNyhed.dk ikke mener siden er et flop, ellers ville de ikke komme tilbage igen og igen samt benytte plugin og aNyhed script på deres eget site. Vi er en pæn skare af folk som dagligt kigger herind og bidrager med de ting vi finder/laver på nettet. Præcis som det skal være og der var målet med siden. (Succeskriterie opfyldt!)

Og mht. SEO herinde tror jeg nogle blander det lidt sammen under eet emne. Der er faktisk 2 skoler herinde i mine øjne.

Den ene hvilket jeg selv tilhører er de SEO'er som har viden omkring emnet og skriver/indsender nyheder omkring SEO. Det er fint for mig og præcis som det skal være. SEO er et populært emne og der er mange som ynder at læse de råd der kommer. (Er der andre steder i DK hvor du kan finde en tilsvarende kvalitets liste af SEO tips/nyheder http://www.anyhed.dk/rss/category/13 ? )

Den anden skole er dem som "misbruger" anyhed.dk i SEO lign. situationer (tror de selv - det er ikke seo for mig, men mistænker nogle af jer mener de er SEO'ere) hvor de tilmelder alt muligt skrammel blot for at få et backlink. Dem er jeg træt af og kan stadig kun opfordre jer alle til at bruge Spam knappen - den virker fantastisk godt, men bruges for sjældent.

Så aNyhed.dk er måske et flop for en type som skribenten, men for mange af os andre er det et godt pust på det danske markede og et site vi bruger til at hente nogle interessante nyheder.

Vi er helt upto date med udviklingen i verden omkring IT / SEO nyheder herinde, og det er da skide godt. Derved er den sektion på aNyhed.dk faktisk brugbar for os som arbejder med SEO.

Jeg kan igen kun opfordre alle andre nicher til at udnytte muligheden i aNyhed.dk som SEO kategorien har gjort.

Jeg har lavet værktøjerne klar så det er bare med at gå i gang :)
        0 
Potter ( 1351 dage siden )
Potter avatar Jeg elsker aNyhed.

Flop! Web 2.0 handler ikke om mængder, men om Social Media. Og for mig er Social Media ikke Facebook, hvor jeg er venner med alt og alle, men om værdifulde netværksdannelser – som ofte er snævre og nicheprægede. Det er jo det der er cool ved Social Media.

Og så er det så dejligt befriende ved Web 2.0, at alt har sin berettigelse. Man ikke kan be”dømme” andres opfattelse af, hvad der er værdifuldt. Der findes ikke rigtige og forkerte weblogs, social bookmarks, fora …

Men der vil altid være dem der ved bedst. Dem der ved hvad der er rigtigt og forkert….

Jeg kan være bange for, at smagsdommere kan være dræbende for nye initiativer. Og det er rigtigt ærgerligt.

Jeg vil ikke være foruden aNyhed. Og jeg er sikker på, at også andre målgrupper kunne få rigtigt meget ud af aNyhed.

Men jeg synes, jeg som bruger, har været med til at ”forme” aNyhed – og derfor er den lige som den skal være… for mig ;)
Om aNyhed  •  Stem Knapper  •  Knap Generator  •  Avanceret søgning  •  RSS Feeds  •  FAQ  •  Google+  •  ^ Til Toppen
Drives af Koala Designs | Danske Hjemmesider | Blog Indeks