En erklæring fra drengene fra indre Nørrebro, som er værd at tage med, når baggrunden for urolighederne diskuteres.


Hvem har stemt

Kommentarer

        0 
rosenstand ( 989 dage siden )
rosenstand avatar "Og det er samfundets skyld..." :-)

Selvfølgelig har en sag altid flere sider - men det er da vist faktuelt, at de samme stakkels forfulgte drenge har en business med ulovlig hashhandel?

Som argument for at brænde stakkels uskyldige menneskers biler af, kaste sten mod brandfolk osv. kan det dog aldrig accepteres.

At det sikkert ikke altid er sjov at være 2. generations indvandrer er meget muligt. Men skal vi så også til at acceptere, at fede mennesker brænder løs i protest over, at de føler sig uglesete? Det er vist heller ikke sjovt at være fed...

For terror, som den vi ser i disse dage, er der ingen undskyldning. Og ingen gangbare begrundelser.
        0 
agger ( 989 dage siden )
agger avatar Nu der jo ingen, der siger, det er "samfundets skyld" - men hvis der findes megen vrede et sted, kan det være fordi der er grund til det. Hvis mange af de pgld. som skriver det brev *ikke* har noget med nogen hashhandel eller noget at gøre, kunne det f.eks. være træls at blive lyst op i røven på åben gade, som de skriver, og mistænkeliggjort og behandlet dårligt blot fordi de har den forkerte hudfarve på det forkerte tidspunkt.



Din holdning er vist lidt i retning af først at slå på folk og siden grine af, at de hyler? Eller at pisse på dem og bagefter klage over, de lugter ... og hvis man fortsætter sådan længe nok, så *vil* der ske et eller andet - om der så er nogen undskyldninger for det eller ej.
        0 
Svendsen ( 989 dage siden )
Svendsen avatar Der er jo intet odiøst i at have et problem med samfundet, men der findes mange måder man kunne pakke sit budskab ind i. De har valgt bål og brand i gaden mod privates ejendom.

De kunne i stedet have valgt nogle af de andre protest metoder som:

- optog med bannere og sange.

- gået direkte til medierne som en gruppe/forening og oplyst om deres problem.

- læserbreve

- lav hjemmeside og dokumenter problemet.

- sulte protest (skad dig selv frem for uskyldige - for at gøre opmærksom på dit problem)

Bål/brand metoden svækker kun deres tillid, selvom de nu får meget opmærksomhed igennem medierne. Spørgsmålet er: Hvorfor kan de ikke selv se det?
        0 
rosenstand ( 989 dage siden )
rosenstand avatar Accepten af urolighederne er uhyggeligt farlig i mine øjne. Som Svendsen ganske rigtigt skriver: Et budskab kan serveres på flere måder. Og at have bare et gran af forståelse for metoderne (ikke budskabet) er første trin på en deroute, der giver os de samme forhold i Danmark som dem, vi kan se i nyhedsudsendelserne hver aften.

Ritt Bjerregaard viser vejen ved at belønne terrorister med et ungdomshus. Det dur bare ikke at bøje sig for vold og terror. Lad os få argumenter, debattere og så evt. bøje os for sund fornuft.

Det er bl.a. sådan, vi skal sikre frihed og demokrati for alle.

Diskussionen lige nu handler - i mine øjne - ikke om, hvorvidt 2. generations indvandrere har problemer eller ej. Den handler om deres vold og terror. Når den ophører helt, må vi så vise os som værdige mennesker og tage dialogen. Indtil det sker, er dialog en umulighed. Synes jeg.
Om aNyhed  •  Stem Knapper  •  Knap Generator  •  Avanceret søgning  •  RSS Feeds  •  FAQ  •  Blog  •  ^ Til Toppen
Drives af Koala Designs | Danske Hjemmesider | Blog Indeks